Hlavní strana Zakavkazsko.cz Zájezdy do Gruzie a Arménie - hlavní strana. Zakavkazsko.cz
    Zájezdy     Individuální cesty  Fotogalerie    Novinky    Kontakt
ZÁJEZDY
 PŘEHLED ZÁJEZDŮ
   - Všechny země
   - Gruzie
   - Arménie
   - Turecko

Zájezdy do zemí

OMÁN
SOKOTRA
KAPVERDY
ETIOPIE
BARMA

www.jemen.cz
 PŘIHLÁŠKA NA ZÁJEZD
 Jak se přihlásit
 Smlouva o zájezdu
 Všeobecné podmínky
 Pojištění CK
 Cestovní pojištění
 Připojištění covid 19
 Ochrana os. údajů
 INFO K ZÁJEZDŮM
 Typy zájezdů
 Náročnost zájezdů
 Slevy a ceny
 Letenky
 Místní doprava
 Ubytování
 Stravování
 Víza
 Proč s námi

GRUZIE - TREKING V THUŠSKU --------------------

treking
20.7. - 31.7.2024 12 dní s lety 46900,- Kč
10 dní pobytu

Cena zájezdu zahrnuje mezinárodní letenku Praha - Tbilisi včetně tax v ceně do 11000 Kč.
 
Náročnost 2
Ubytování PENZION
HOTEL
Doprava MINIBUS
4WD

Zájezd GRUZIE - TREKING V THUŠSKU - trasa zájezdu


 PROGRAM ZÁJEZDU  DALŠÍ INFORMACE  FOTOGALERIE  REZERVACE ZÁJEZDU
  • osmidenní pěší okruh Thušskem
  • po hřebenech i údolími s vesnicemi a strážními věžemi
  • setkání se stále živou pohanskou vírou
  • putování nalehko a s noclehy pod střechou
     Thušsko je nejizolovanější horská oblast Gruzie, od centrální části země je odříznutá hřbetem Vysokého Kavkazu. Údolí se tu stáčejí už směrem na sever do muslimského Dagestánu. Z křesťanské Gruzie se do Thušska chodilo přes vysoká horská sedla od jihu. Jedním z nich, sedlem Abano (2920 m), vede od 80. let minulého století prašná silnička a učinila z něj nejvyšší sjízdné sedlo na Kavkaze. Thušové dnes po většinu roku žijí v podhorských nížinách a do svých starých vesnic plných pevnostních staveb a strážních věží se vracejí jen na pár letních měsíců. V tu dobu ožívají odlehlá horská údolí pohanskými i křesťanskými slavnostmi. Pokřesťanštěné pohanství je tu stále živé a pohanských svatyní je tu po vesnicích rozeseta více než stovka. Na přelomu července a srpna thušské vesnice slaví jedna po druhé své největší svátky
Thušsko je i jedním z gruzínských národních parků, chrání se tu unikátní horské lesy a ekosystémy i vyhynutím ohrožené druhy velkých kavkazských savců: kozy bezoárové, kavkazští tuři a stále se ještě čeká, zda se z říše zkazek nevrátí i leopard. Trasa treku vede podél dvou hlavních thušských údolí, při přechodu mezi nimi překonáme hřbet se sedlem ve výšce 2900 m. V severním údolí, kudy vede hlavní stezka přes hory do sousedního Chevsurska, ukazuje množství strážních věží na blízkost Dagestánců a Čečenců, v méně navštěvovaném jižním údolí projdeme odlehlými, už ne tak důkladně opevněnými vesnicemi. Turisté sem dorazí jen zřídka. Osady jsou tu posazeny vysoko ve svazích i přímo na horských hřbetech, odkud nás čekají překrásné výhledy z cest po horských hřebenech. 
Cesta do hor a z hor vede přes Kachetii. Je to nejvyhlášenější vinařská oblast Gruzie a místo s bohatou historií a s řadou významných kostelů a klášterů. Zastavíme se tu jak v katedrálách, tak i u vína.


Zakavkazsko.cz Zakavkazsko.cz

Zakavkazsko.cz
Program:
1.-2.den - Letecky Praha – Tbilisi, ubytování. Z Tbilisi minibusem přes průsmyk Gombori do vinařské provincie Kachetie: ruiny pevnosti Udžarma, kostel a zbytky středověké akademie Ikalto, donedávna největší sakrální stavba v zemi monumentální katedrála Alaverdi z 11. století. Nocleh u kachetských vinařů.
3.den - Pokračujeme terénními auty do hor přes sedlo Abano (2920 m), nejvyšší sjízdné sedlo v Gruzii a na celém Kavkaze, a poté vyrazíme pěšky s vyhlídkami na hlavní kavkazský hřeben do centra Thušska, do vesnice Omalo s pevností Keselo.
4.den - Ranní návštěva skupiny věží Keselo a etnografické expozice v jedné z nich, poté zahájíme týdenní pěší okruh Thušskem, na nocleh dorazíme do vesnice Diklo (↑ 550 m/ ↓ 450 m/ 5 h), v podvečer se vydáme k ruinám dramaticky položené pevnostní vesnice Diklo, ležící kousek od hranic s Dagestánem.
5.den - Z Diklo vyjdeme na postranní hřeben, sejdeme dolů k řece Alazani a opět vystoupáme k odlehlé vesnici Čiro, abychom na noc dorazili do malebné vesnice Dartlo, položené v údolí – zde začíná oblast, jejíž strážní věže jsou těmi nejzachovalejšími v Thušsku (↑ 600 m/ ↓ 350 m/ 5,5 h).
6.den - Ráno opět vystoupáme vysoko do svahů a nad hluboce zaříznutým údolím Pirikiti Alazani přes vesnice Kvavlo, Dano a Parsma dorazíme do nejvýše položené obydlené vesnice tohoto údolí Girevi, dál už vedou jen horské stezky přes sedla do sousedního Chevsurska (↑ 600 m/ ↓ 350 m/ 5,5 h).
7.den - Dovolí-li nám to stav vody, přebrodíme v sedle koní řeku a navštívíme opuštěnou vesnici Hegho se zachovanými domy mrtvých, na cestě zpět pak můžeme vystoupat k původně nejvýše položené vesnici Čontio (2200 m), která dnes už leží v ruinách. Jelikož budeme mít nocleh opět ve vesnici Girevi, je tento den možné strávit i jako odpočinkový.
8.den - Vrátíme se do vesnice Parsma a odtud vystoupáme na hřeben oddělující dvě hlavní thušská údolí a přes sedlo Nakaičo (2900 m) sejdeme do údolí Gometsari, nocleh ve Verchovani (↑ 950 m/ ↓ 1050 m/ 7 h).
9.den - Výprava do nejodlehlejší části Thuššska, do oblasti Tsovata, jejíž vesnice jejich obyvatelé dávno opustili, ale dodnes se z podhůří k ruinám vesnických staveb každoročně sjíždějí na oslavu svátků; na nocleh se údolím vrátíme zpět do Verchovani (↑ 200 m/ ↓ 200 m/ 5,5 h).
10.den - Po hřebenech jižní části Thušska – od vesnice Doču s mohutnými pevnostními obytnými domy se vyhlídkovou cestou po centrálním hřebenu oblasti vrátíme do Omala (↑ 900 m/ ↓ 950 m/ 6,5 h).
11.-12.den - Rozloučení s Thušskem,. terénními auty přes sedlo Abamo zpět do Kachetie, město Telavi, centrum Kachetie s elegantním královským palácem prozrazujícím perský vliv; návrat do Tbilisi, volný podvečer, nocleh v Tbilisi, následující den brzy ráno letecky zpět do Prahy.

V ceně zahrnuto: zpáteční letenka včetně všech poplatků Praha - Tbilisi ve výši do 11000,- Kč, český průvodce a na části horských tras thušský průvodce, doprava, transport zavazadel během treku, ubytování, stravování
Letenky: zajištěné standardně z Prahy, možnost zajištění také z Vídně
Doprava: minibusem, terénními vozy, transport zavazadel během treku
Ubytování: 11x v hotelech a jednoduchých horských penzionech
Stravování: snídaně při noclehu ve městech a pod horami, plná penze při pobytu v horách (obědy ve formě balíčku)
V ceně nezahrnuto: vstupné do objektů, cestovní pojištění
Počet účastníků: minimální počet účastníků je 7, maximální 13
Náročnost zájezdu: Každý člověk s dobrou fyzickou kondicí se může zájezdu zúčastnit. Na trase nejsou žádná extrémní převýšení ani exponované úseky. Jde se na lehko, těžší zavazadla převáží automobil. V případě indispozice lze absolvovat denní etapu v doprovodném autě (pokud je volné místo). Délka denních etap: 5 až 8 hodin chůze. Jedná se o nejlehčí program z naší nabídky treků v Gruzii.
Nástupní místa: Praha, Tbilisi

Pořadatel zájezdu: Geos travel
RNDr. Pavel Kumpán - Geos travel, cestovní kancelář
Voroněžská 20, Praha 10, www.zakavkazsko.cz, www.jemen.cz, info@jemen.cz
 266713032